Garnek Yerba Mate, zwany także matrachos lub cimmarrons, jest rodzimym napojem południowoamerykańskim. Przygotowuje się go poprzez namoczenie świeżych liści gatunku ziół Ilex paraguarienses w gorącej, wrzącej wodzie, a następnie podaje się z miękką, plecioną metalową słomką. Spożywanie tej herbaty pozwala pijącemu uzyskać maksymalne ilości kofeiny, garbników, minerałów i przeciwutleniaczy. Ponadto ma zachwycający, pikantny i smaczny smak.

Korzyści zdrowotne tego napoju nie są w pełni zrozumiałe, chociaż kilka badań wykazało, że zawiera on pewne związki przeciwutleniające, które mogą być korzystne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Wykazano również, że niezbędne aminokwasy L-arginina, kwas L-glutaminowy i kwas N-acetyloneuraminowy są obecne w dużych stężeniach w liściach yerba mate. Uważa się, że te niezbędne aminokwasy zwiększają krążenie, poprawiają pracę układu limfatycznego i stymulują motorykę jelit, co wpływa na poprawę jakości insuliny uwalnianej do krwiobiegu. Inne badania wykazały, że kwasy te mogą mieć pewne działanie przeciwnowotworowe.

Yerba Mate jest produkowana z liści drzewa Euterpe oleracea. Drzewo Euterpe pochodzi z Andów i jest gatunkiem trawy na całym świecie, używanym głównie do wypasu. Wytwarza dużą ilość lateksu, który po wyschnięciu zamienia się w białą, lepką substancję zwaną gałązkami, z której pochodzi herbata z liści. Gałązki te są uprawiane i wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Na przykład są używane jako herbata, kawa, czekolada i środki wspomagające odchudzanie ze względu na ich lecznicze działanie na organizm.

Tradycyjnie, gdy rosną drzewa Euterpe, liście są zbierane codziennie i tylko kilka małych gałązek może rosnąć. Z tego powodu jakość herbaty yerba mate z tych małych, zielonych gałązek uważana jest za wyjątkową. Tykwa są często sadzone w ogrodach kwiatowych, ale bardziej tradycyjnym sposobem uprawy tykwy jest użycie młynków. Dzięki temu korzenie tykw wnikają głęboko w ziemię, dzięki czemu herbata z tykw jest bogata i smaczna.

Liście yerba mate są zazwyczaj suszone, aby uzyskać wytrzymały herbaciany liść. Wiele firm produkuje torebki herbaty mate z suszonych liści, ale niektórzy producenci specjalizują się w produkcji torebek herbaty yerba mate ze świeżymi liśćmi. Wszystkie produkty herbaty mate powinny być traktowane z ostrożnością i ważne jest, aby używać wysokiej jakości, mocnych liści, aby zapewnić maksymalne korzyści z inwestycji.

Yerba mate jest od pokoleń stosowana przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej w leczeniu wielu problemów zdrowotnych, w tym zmęczenia, odwodnienia, wrzodów żołądka i jelit, a także wspomagania utraty wagi. Chociaż nie ma naukowych dowodów na poparcie twierdzeń o tych korzyściach zdrowotnych, warto rozważyć wypróbowanie tego zdrowego napoju St. Vincent i Grenadyny. Aby dowiedzieć się więcej o yerba mate i innych egzotycznych napojach z Dominikany, zaloguj się do Internetu lub odwiedź jedną z wielu firm turystycznych, które pomogą Ci znaleźć najlepsze opcje podróży po Dominikanie i okolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *