Yerba mate
Yerba Mate(https://cupandyou.pl/herbata/herbata-mate.html) to leczniczy gatunek rośliny z rodziny miętowych, Ilexaceae, pochodzący z Ameryki Południowej. Po raz pierwszy został nazwany przez francuskiego botanika Augustina Saint-Hilaire’a i Cope’a. Roślina jest spokrewniona z bananowcem i uprawiana jest na całym kontynencie.

Roślina ma długą historię w stosowaniu ziołolecznictwa. Na początku XIX wieku był stosowany jako lek na bóle brzucha, biegunkę i wzdęcia. W Brazylii i Andach kora yerba mate stosowana jest nie tylko ze względu na kojące działanie na żołądek, ale także jako środek przeczyszczający, wykrztuśny, przeciwzapalny, przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny.

Spożyciu yerba mate można przypisać wiele skutków zdrowotnych. Jest bogaty w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki powodujące starzenie. Wielu badaczy udowodniło, że polifenole przeciwutleniające obecne w napoju wzmacniają układ odpornościowy, a tym samym zmniejszają zachorowalność na choroby układu krążenia, niektóre nowotwory i chorobę Alzheimera. Choroby te obejmują udar, chorobę wieńcową i reumatoidalne zapalenie stawów. Oprócz tego odkryto również, że napój zwiększa produkcję endorfin, które są hormonami tłumiącymi ból i łagodzącymi stres.

Ponieważ wiadomo, że napój ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jest obecnie sprzedawany pod nazwą „yerba mate”. Ale to nie jedyna dostępna na rynku marka yerba mate. Istnieją również odmiany zielonej herbaty i oolong yerba mate. Podczas gdy ta ostatnia jest wytwarzana z liści czarnej herbaty, zielona herbata jest wytwarzana z liści lub łodyg rośliny.

Zarówno czarna, jak i zielona herbata pochodzą z tej samej rośliny, Camellia sinensis. Różnica między nimi polega na sposobie ich zbierania, przetwarzania i wykorzystywania. Liście czarnej herbaty są gotowane na parze, a następnie fermentowane przed suszeniem. Następnie poddaje się je procesowi, w którym liście wylewa się gorącą wodą, aby je wysuszyć. Po schłodzeniu ciecz staje się ciemna, a zatem jej smak jest znacznie mniej ostry niż w przypadku czarnej herbaty.

Oprócz korzyści zdrowotnych, jakie niesie ze sobą picie yerba mate, ma ona również swój przyjemny smak. Mówi się, że napój smakuje jak mieszanka zielonej herbaty i czekolady. Chociaż naukowcy uważają, że nie ma dowodów naukowych na poparcie tego przekonania, wiele osób zgadza się, że ma ono ziemisty smak. Z tego powodu wielu smakuje ten napój w połączeniu ze słodkimi przysmakami, takimi jak trufle czekoladowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *